Kiedy sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej?

Upadłość jest dla Ciebie!

Obecne przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku pozwalają na umorzenie zobowiązań każdej osobie, nawet przedsiębiorcom. Nieważne czy jesteś zadłużony na 50, 100 czy 500 tysięcy. Nie musisz mieć majątku ani wysokiego dochodu, żeby uwolnić się od długów.

Czym jest upadłość?

Upadłość jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się długów i idących za tym problemów. Możliwym jest umorzenie zobowiązań nawet bez konieczności ich spłaty. Dzięki naszej pomocy postępowanie upadłościowe stanie się dla Ciebie proste i w pełni zrozumiałe – bez żadnych obaw.

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

O upadłość konsumencką może ubiegać się osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej (konsument). Tego typu postępowanie upadłościowe przebiega w sposób łagodniejszy, aniżeli procedura prowadzona wobec dużej korporacji. Wynika to bowiem z tego, że inna jest funkcja upadłości konsumenckiej, a inna upadłości przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że sąd może postanowić o prowadzeniu postępowania wobec konsumenta według zasad przewidzianych dla firm.

Zdolność w zakresie upadłości konsumenckiej nie jest jednak jedynym kryterium. Ogłoszenie upadłości będzie możliwe, tylko i wyłącznie, wobec osoby, która popadła w stan niewypłacalności. Jest to zatem stan, w którym doszło do utraty zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

W przypadku dłużnika będącego konsumentem wystarczy jedno nieregulowane zobowiązanie pieniężne, aby uznać go za niewypłacalnego.

Zgodnie z treścią ustawy Prawo upadłościowe, postępowanie upadłościowe osoby fizycznej może być prowadzone również wtedy, gdy wniosek zostanie złożony przez wierzyciela. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dłużnik prowadził wcześniej działalność gospodarczą, a od momentu wyrejestrowania jej z CEIDG nie minął jeszcze rok. Upadłość inicjowana przez wierzyciela nie przewiduje jednak wielu korzyści, które wynikają z procedury zapoczątkowanej przez samego zainteresowanego.

Sąd nie bada przyczyn powstania stanu niewypłacalności na etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Powody te są brane pod rozwagę sądu na późniejszym etapie procedury.

Osoby, które chcą ogłosić upadłość konsumencką, mogą skorzystać z dwóch różnych procedur przeprowadzania postępowania upadłościowego:

  1. Likwidacja majątku Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, polega ona na likwidacji majątku upadłego. Likwidacja majątku upadłego ma miejsce w wypadku braku podstaw do zawarcia układu z wierzycielami.
  2. Zawarcie układu Postępowanie upadłościowe, z możliwością zawarcia układu, jest rozwiązaniem alternatywnym względem likwidacji majątku upadłego konsumenta.

Przebieg upadłości konsumenckiej

1. Składamy wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu wraz z korzystnym uzasadnieniem i spisem wierzycieli

2. Postanowienie Sądu o ogłoszonej upadłości. Działania windykacji i komorników oraz naliczanie odsetek zostają wstrzymane,

3. Postępowanie upadłościowe. Pismach i wnioski do Syndyka czy Sądu.

4. Występują dwie możliwości umorzenia zobowiązań

  1. Jeśli Twoje dochody są mniejsze lub równe kosztom miesięcznym możliwe jest całkowite umorzenie.
  2. Jeśli Twoje dochody są większe od kosztów miesięcznych zostaje zarządzony plan spłaty.

5. Koniec procedury. Po skutecznym przeprowadzeniu postepowania upadłościowego możesz otworzyć firmę, wziąć kredyt, posiadać majątek i wreszcie zarabiać na siebie!

Kiedy sąd nie ogłosi upadłości konsumenckiej?

Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Art. 13. – [Obligatoryjne oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości] – Prawo upadłościowe.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1520 t.j. Akt obowiązujący, Wersja od: 1 października 2023 r.

Art. 13. [Obligatoryjne oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości]

  1. Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów.
  2. Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
    2a. Oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd ustala, czy materiał zgromadzony w sprawie daje podstawę do rozwiązania podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
  3. Jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne według przepisów ustawy albo gdy dokonane zostały w celu pokrzywdzenia wierzycieli, jak również jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że dłużnik dokonał innych czynności prawnych bezskutecznych według przepisów ustawy, którymi wyzbył się majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania, a okoliczności sprawy wskazują, że zastosowanie przepisów o bezskuteczności i zaskarżaniu czynności upadłego doprowadzi do uzyskania majątku o wartości przekraczającej przewidywaną wysokość kosztów, przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się.
  4. Prawomocne postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie ust. 1 lub 2 obwieszcza się.
  5. Oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie ust. 1 lub 2, sąd wydaje postanowienie, w którym wymienia:
    1) imię i nazwisko dłużnika albo jego nazwę;
    2) numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym dłużnika, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, w szczególności numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, albo numer w zagranicznym rejestrze, albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej;
    3) firmę, pod którą działa dłużnik;
    4) miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz adres dłużnika;
    5) numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli dłużnik ma taki numer.
  6. W przypadku spółki osobowej w postanowieniu, o którym mowa w ust. 5, dodatkowo wymienia się:
    1) imiona i nazwiska albo nazwę wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
    2) numery PESEL albo numery w Krajowym Rejestrze Sądowym wspólników, o których mowa w pkt 1, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające ich jednoznaczną identyfikację, w szczególności numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, albo numer w zagranicznym rejestrze, albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej;
    3) miejsce zamieszkania albo siedzibę wspólników, o których mowa w pkt 1.
  7. W sekretariacie sądu umożliwia się każdemu, kto dostatecznie usprawiedliwi potrzebę przejrzenia akt sądowych postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie ust. 1 lub 2, dostęp do tych akt za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.